top of page

Ahşap Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 22 Ara 2022

Teknolojinin günden güne gelişmesiyle birlikte her sektör yeni gelişimlere ve değişimlere açık hale geliyor. Teknolojinin yararlarından etkilenen ve kendiniz yenileyen sektörlerden biri de mobilya sektörü. Mobilya sektörünün gelişmesiyle birlikte yalnızca mobilyalar değil mobilya bakımlarında da onlarca yöntem karşımıza çıkıyor. Bugün en çok kullanılan mobilya çeşitlerinden biri olan ahşap mobilyaların bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. Teknoloji ne kadar gelişim gösterse de bazı şeyler artık “geleneksel” bir hale gelmiş olabilir. Örneğin birçok yenilik çıkmasına rağmen ahşap mobilyaların her zaman yeri bir başka oluyor. Tarihi çok eskilere dayanan ahşap mobilyalar, modern çağın vazgeçilmezleri arasında yerini korumaya devam ediyor. Ahşap mobilyalara alternatif olarak onlarca model çıkmış olsa da yine de ilk göz ağrısı olarak ahşap mobilyayı seçenler, bu tercihlerinden kolay kolay vazgeçmiyorlar. Ahşap mobilya günümüze popülerliğini hala koruyor olsa da bakım konusunda en dikkat edilmesi gereken malzemelerden de biri aynı zamanda. Bugün sizlerle ahşap mobilya bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları paylaşacağız1 - Bakım talimatlarına uygun hareket edin

Her mobilyanın kendine özgü bir bakım talimatı bulunur ve satın alma aşamasında satıcı tarafından size bilgi verilir. Ancak genel olarak sağlanan bakımla da mobilyanın uzun ömürlü olması sağlanabilir. Burada önemli olan bakım talimatlarını zamanında yerine getirmektir. Bazı şeyler çok geç olmadan ya da mobilya yıpranmaya başlamadan önce yapılırsa sonuç daha mükemmel olacaktır. Eğer mobilya üreticinizden özel talimatlar içeren bilgiler alamıyorsanız ve satın aldığınız mobilya standart özelliklere sahipse bu durumda genel bir ahşap bakımı yapabilirsiniz.

2 - Yeni ahşap mobilyaları iyice havalandırın

Mobilyalarınız geldikten sonra önce iyice bir havalanmaya ihtiyaç duyar. Eğer yeni yapılmış ve yakın zamanda cilalanmış bir mobilyaysa bu durumda keskin bir koku yayılabilir. Bu koku size de zarar verebilir teneffüs sırasında. Bunu önlemek için varsa mobilyanın çekmecelerini ve kapısını açın. Pencereyi de açın ve mobilyanın temiz havayla buluşmasını sağlayın. Eğer koku çok keskinse ve bir türlü geçmiyorsa mobilyanın yakınına içinde kabartma tozu ve sirke bulunan bir kâse yerleştirin. Kabartma tozu ve sirke, mobilyadaki keskin kokuyu alacaktır. Mobilyanın yakınında olan her hangi bir yere konumlamanız yeterli olacaktır. Ortamdaki kokuyu alacaktır.

3 - İşlenmemiş ahşap mobilya bakımı

Eğer işlenmemiş bir ahşap malzeme kullanacaksanız bu durumda yüzeyi pürüzsüz hale getirmeniz gerekir. Bunun için öncelikli olarak yüzeyi hafifçe zımparalayabilirsiniz. Ardından cila atabilirsiniz. Cila sayesinde mobilyanız parlayacak de daha düzgün gözükecektir. Basit bir cila bile olsa mobilya harika gözükecektir. İşlenmemiş ahşap mobilyalarda cila olarak su bazlı ya da yağ bazlı cilalar kullanılabilir. Eğer yağ bazlı bir cila kullanacaksanız vernik olabilir. Su bazlı boyanın ise temizlenmesi daha kolay olacaktır.

4 - Ahşap mobilyayı güneşten koruyun

Ahşap mobilyalar her türlü hava koşuluna dayanıklıdır ancak direkt güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir. Mobilyalarınıza güneş ışığının doğrudan gelmemesine dikkat etmenizde fayda var. Bunun nedeni de güneş ışınlarının mobilyanız üzerinde yaratabileceği kuruluktur. Kuruluk, bir süre sonra mobilyada çatlamalara yol açabilir ya da renginde solmalar görülebilir. Bu da kullanım süresinin azalmasına yol açacaktır. Bu nedenle doğrudan güneş ışığının mobilyalarınız üzerine gelmesine engel olun.

5 - Ahşap mobilyayı nemlendirin

Ahşap mobilyanızın parlaklığını korumak için nemlendirici sprey kullanabilirsiniz. Mobilyalarda kimi zaman günlük kullanım neticesinde birtakım yıpranmalar ya da deformasyonlar, çatlamalar görülebilir. Bunu önlemek için ayda 1 kez mobilyanızı nemlendirebilirsiniz. Kuru görünen ya da çatlamış olan mobilyaları nemlendirmek, hasarın ileri boyuta geçmesini önleyecektir.

6 - Mobilyanızı koruyun

Aslında bu koruma her şey için geçerli. Güçlü temizlik malzemelerinden koruyabilirsiniz ya da kahve, şarap, su ve benzeri gibi leke yapıcı içeceklerden de korumanız gerekir. Eğer kahve ya da şarap gibi güçlü bir leke oluştuysa hafif sabunlu bir bezle bastırmadan silebilirsiniz. Ahşabın üzerine doğrudan bulaşık ya da tava gibi sıcak ürünler koymaktan da kaçının elbette. Ancak olası lekelenmelerde de yüzey, çok sulu olmayan sabunlu bir bezle silinebilir.

Ahşap mobilya nasıl temizlenir?

Ahşap mobilyayı temizlerken dikkat edilmesi gereken basit bir püf nokta vardır; nemli bez. Nemli bir bezle tüm mobilyanın temizliğini rahatça yapabilirsiniz. Ancak burada nemli bezden kastımız kuruya dönük bir bezdir. Yani üzerinde su olan ya da epey ıslak olan bir bezle silmek doğru değildir. Mobilyayı temizlerken daima yumuşak bir bez kullanın. Eğer ahşap bir masanız varsa daha sık silinmesi gerekebilir bu noktada ahşap yüzey temizleyicilerinden yararlanabilirsiniz. Mutlaka kaliteli bir temizleyici kullanmanız gerekir aksi halde ahşabın yüzeyinde yağlı bir tabaka oluşturabilir. Eğer güçlü temizlik malzemeler, kahve, çay ya da şarap gibi lekeler olursa hafif ıslatılmış sabunlu bir bezle yüzey temizlenebilir. Burada önemli olan mobilyaya direkt olarak su dökmemektir. Kuruya yakın nemli bir bezle silinmesi kâfi gelecektir. Doğal ahşap masa nasıl temizlenir sorusunun da yanıtını vermiş olduk böylece.

93 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page